Deklaracja dostępności Szkoły Podstawowej im J. Gizy w Wielogłowach
Klauzula dostępności
Wstęp
Szkoła Podstawowa im. gen. Józefa Gizy w Wielogłowach zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej https://www.spwieloglowy.pl zgodnie z Ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych oraz Decyzją wykonawczą Komisji (UE) 2018/1523 z dnia 11 października 2018r. ustanawiającą wzór oświadczenia w sprawie dostępności zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2102 w sprawie dostępności stron internetowych i mobilnych aplikacji organów sektora publicznego.
Niniejsze oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Szkoły Podstawowej im. gen. Józefa Gizy w Wielogłowach https://www.spwieloglowy.pl
Daty publikacji i aktualizacji
Data publikacji strony internetowej –26 stycznia 2023r.
Strona aktualizowana jest na bieżąco
Dane kontaktowe
Osoba do kontaktu: Monika Oleksy
Emai:l szkola@spwieloglowy.pl
Telefon: (18)548- 03-70
Data sporządzenia Deklaracji Dostępności oraz metoda ceny dostępności cyfrowej
Niniejsze oświadczenie sporządzono dnia 26 stycznia 2023r.
Oświadczenie sporządzono na podstawie oceny dokonanej przez podmiot publiczny: zespół reagowania na incydenty naruszenia bezpieczeństwa informatycznego w CERT Polska. Nie wykryto podatności na serwerze, strona jest dostępna pod względem technicznym.
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
Status pod względem zgodności z ustawą
Zgodnie z wytycznymi dla dostępności treści internetowych w zakresie dostępności dla osób niepełnosprawnych (załącznik do ustawy z dnia 4 kwietnia 2019r. poz. 858) strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych
Wymagania, które nie zostały spełnione:
- niektóre zdjęcia z wydarzeń nie posiadają pełnych opisów alternatywnych,
- mapy są wyłączone z obowiązku zapewniania dostępności
- dokumenty w PDF nie są dokumentami edytowalnymi,
- nieczytelne przez czytniki ekranu dokumenty PDF użytkownicy mogą rozpoznać narzędziem OCR,
- filmy nie posiadają napisów dla osób głuchych,
- alternatywa w postaci tekstu (nie wszystkie pliki graficzne posiadają alternatywny tekst),
- kontrast dla treści niebędących tekstem (nie wszystkie pliki graficzne posiadają kontrast)
Skróty klawiaturowe
Na stronie internetowej można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki.
Dokumenty
Na stronach znajduje się wiele plików do pobrania. Większość z nich pochodzi z zasobów wewnętrznych. Może się zdarzyć, że nie wszystkie pliki będą w pełni dostępne, np. może w nich brakować nagłówków lub opisów alternatywnych do tabel i grafik.
Wersja mobilna
Serwis został zbudowany w oparciu o metodę „Responsive Web Design”, w skrócie RWD. Metoda ta sprawia, że serwis automatycznie dostosowuje wyświetlanie do rozdzielczości oraz wielkości ekranu. Nie wymaga powiększania, ani przewijania w kierunku poziomym. W urządzeniach takich jak tablety, smartfony, telefony komórkowe serwis jest znacznie bardziej czytelny i przyjazny w obsłudze.
Dodatkowe informacje dla użytkowników niepełnosprawnych
- Użytkownicy korzystający wyłącznie z klawiatury mogą swobodnie poruszać się po serwisie za pomocą klawisza Tab.
- W całym serwisie włączony jest tzw. fokus, czyli domyślne oznaczenie aktywnego linka czy pola formularza. Fokus przemieszcza się po wszystkich widocznych elementach aktywnych strony w logicznej kolejności – klawisz TAB.
- Linki – także te prowadzące do serwisów zewnętrznych – otwierają się w nowej karcie lub nowym oknie.
- Kontrast tekstu do tła – dzięki temu materiały osadzone na stronie są czytelne także dla osób słabiej widzących.
- Staramy się pisać zrozumiałe teksty oraz formatować je w sposób zgodny z zasadami dostępności.
- Zdjęcia i grafiki które nie wyświetlają grafiki na przykład na urządzeniach mobilnych w serwisie mają alternatywne opisy.
Strona posiada następujące ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami:
- podwyższony kontrast (białe tło, czarne lub czerwone litery),
- możliwość powiększenia wielkości liter na stronie.
Szkoła Podstawowa im. gen. Józefa Gizy w Wielogłowach dokłada wszelkich starań, aby dostępność i użyteczność strony internetowej była na poziomie WCAG 2.1.
Informacje zwrotne, dodatkowe i dane kontaktowe
Pod adresem https://www.spwieloglowy.pl dostępne są dane teleadresowe siedziby Szkoły Podstawowej im. gen. Józefa Gizy w Wielogłowach.
Szkoła Podstawowa
im. gen. Józefa Gizy w Wielogłowach
Wielogłowy 56
33-311 Wielogłowy
Tel. +48 18 548-03-70
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą wyznaczoną do kontaktu jest Monika Oleksy, adres poczty elektronicznej: szkola@spwieloglowy.pl
Kontaktować można się dzwoniąc na numer telefonu +48 18 548-03-70. Wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać żądania zapewnienia dostępności można składać na adres e- mail szkoły: szkola@spwieloglowy.pl
Informacje na temat procedury odwoławczej
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji w formach alternatywnych, na przykład odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisania zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji w formie alternatywnej, powinna także określić formę tej informacji.
Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie i nie później, niż w ciągu 7 dni. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące. Jeżeli zapewnienie dostępności nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie można złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Link do strony internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich
Dostępność architektoniczna
- Szkoła Podstawowa w Wielogłowach zlokalizowana jest pod numerem Wielogłowy 56.
- Wejścia do budynku szkoły znajdują się na parterze. Szkoła posiada 8 wejść. Wejścia:
nr. 3 od strony zachodniej, dolnego parkingu oraz nr 8 od ulicy - frontu do oddziału przedszkolnego są przystosowane dla osób z niepełnosprawnością ruchową w tym dla osób korzystających z wózka. Na parterze znajdują się toalety dla osób niepełnosprawnych.
- Szkoła zlokalizowana jest na trzech poziomach połączonych ze sobą schodami. Na każdym poziomie zlokalizowana jest toaleta. W budynku szkoły korytarze, schody, balustrady przy schodach zgodne są z prawem budowlanym.
- Szkoła posiada dwa parkingi: dolny i górny do których prowadzą dwa odrębne wjazdy.
- Przy wejściu nr 1 od ulicy - frontu szkoły znajduje się pomieszczenie pracowników obsługi, u których można uzyskać pomoc.
- Przy wejściu nr 2 od dolnego parkingu znajduje się oznakowane miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Wejściem nr 2 wchodzi się na parter do sekretariatu, w którym pracownik udzieli informacji, pomocy logistycznej związanej z przemieszczaniem się, przywołaniem nauczyciela, skorzystaniem z telefonu. Sekretariat czynny jest od 7:00-16:00. Pracownika można przywołać telefonicznie poprzez nr 18 548 03 70 w obrębie szkoły.
- Obsługa szkoły stara się reagować na wszystkie potrzeby związane z niedogodnościami architektonicznymi płynące ze strony osób z niepełnosprawnościami.
- Zgodnie z Ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych osoba niepełnosprawna wraz z psem asystującym ma prawo wstępu na teren szkoły. Warunkiem wejścia na teren budynku z psem asystującym jest wyposażenie psa asystującego w uprząż oraz posiadanie przez osobę niepełnosprawną certyfikatu potwierdzającego status psa asystującego i zaświadczenia o wykonaniu wymaganych szczepień weterynaryjnych.
- W szkole zainstalowany jest system monitoringu - kontrolowane są wejścia i wyjścia osób z zewnątrz.
Możliwe utrudnienia w dostępie i korzystaniu dla osób z niepełnosprawnościami
W budynku szkoły nie ma zamontowanych platform, informacji głosowych, pętli indukcyjnych. Na terenie szkoły nie ma możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego. W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie brajla, ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.