Szkoła Podstawowa im. gen. Józefa Gizy

Samorząd Szkolny w nowym roku szkolnym 2018/2019

W nowym roku szkolnym 2018/2019 działalność wznowił Samorząd Uczniowski. Ale po kolei… Jak wiadomo, pierwsza lekcja w każdej klasie wzbudza największe emocje, bowiem ci „naj. naj. naj.” chcą natychmiast wyborów „trójki klasowej”. Tak więc w każdym oddziale w sposób demokratyczny wybrano „władze klasowe”. Następnym etapem było pierwsze spotkanie Samorządu Szkolnego , na którym w formie „burzy mózgów” proponowano formy działalności w bieżącym roku szkolnym. Te szalone , niestety, będą musiały poczekać, zaś te mieszczące się w zakresie kompetencji Samorządu zostały przyjęte i zgłoszone Dyrekcji jako „Plan działalności SU na rok szkolny 2018/2019”.
Najciekawsze rozdanie miało się dopiero odbyć, a mianowicie wybór Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego Szkoły wraz z Zarządem SU. Dwa tygodnie kampanii wyborczej, głównie plakatowej, miało dać możliwość wykazania się kreatywnością i pomysłowością kandydatów. Termin wyborów ustalono na poniedziałek 1 października.
30 września obchodzony jest Dzień Chłopaka. To święto stało się okazją do pierwszej wielkiej akcji naszych uczniów , a dokładnie uczennic. Połączone siły uczennic klasy V b Julki Cisowskiej, Julki Mordarskiej, Oliwii Twardowskiej oraz uczennic klasy 8 a : Martyny Baran oraz Kingi Kołat pozwoliły zorganizować i przeprowadzić konkurs na Gentelmana Szkoły. Dziewczynki każdej klasy głosowały na jednego kandydata, ten wybraniec danej klasy wziął udział w Finale Konkursu, który odbył się w piątek 28 września. Jurorki postawiły poprzeczkę bardzo wysoko, bowiem potencjalni gentelmani musieli wykazać się znajomością savoir vivre, kulturą osobistą, sprawnością fizyczną. Kandydaci podzieleni zostali na dwie kategorie : klasy I- V oraz starsi klasy VI , VII, VIII i klasy trzecie gimnazjum. Wszyscy kandydaci zaprezentowali się wyśmienicie! Tytuł Gentelmana Szkoły otrzymali : z klas młodszych Kacper Śmierciak kl.2c oraz Hubert Dąbrowski z klasy 5 b, zaś z klas starszych : Dawid Kudynowski kl. 8 a i Wojciech Słaby kl. III a gimnazjum. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, zwycięscy zaś drobne upominki , „bon na niepytanie” oraz przepiękne kotyliony „dżentelmen roku 2018” wykonane przez panią Agatę Kurzydło.
Poniedziałek 1 października był dniem wyborów Zarządu SU. W sposób demokratyczny, powszechny , tajny, równy głosowali uczniowie naszej szkoły . Podliczone zostały głosy i najwięcej otrzymał Grzegorz Bogdanowicz, kolejno Gabrysia Fornagiel, Nikola Koral- Majcher, Wojciech Słaby, Kamila Sromek i Dawid Sromek. To właśnie oni będą w nowym roku szkolnym pełnić odpowiednio funkcję przewodniczącego, zastępcy, sekretarzy, protokolanta i skarbnika SU. Gratulujemy i życzymy udanej współpracy w roku szkolnym 2018/2019.
Skład nowego Zarządu Samorządu Uczniowskiego działającego w Szkole Podstawowej w Wielogłowach został zaprezentowany w piątek 5 października na apelu. Społeczność klas IV – VIII SP i III Gim. mogła wówczas również wysłuchać informacji dotyczących wypełniania obowiązków szkolnych, zasad bezpieczeństwa panujących na terenie szkoły, przywilejów uczniowskich, organizowanych konkursach plastycznych i wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym w ramach „Odblaskowej szkoły”, wznowieniu akcji zbiórki nakrętek oraz karmy i akcesoriów dla zwierząt ze schroniska w Wielogłowach. Na koniec apelu wręczone zostały nagrody dla Gentelmanów Szkoły. Opiekunowie SU zachęcili również uczniów do zapoznania się z tzw. „alfabetem dobrych manier” zamieszczonym na gazetkach SU.

001.jpg 002.jpg 003.jpg 004.jpg 005.jpg 006.jpg 007.jpg 008.jpg

Praca Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum w II okresie roku szkolnego 2017/2018

II okres tego roku szkolnego rozpoczęliśmy hucznie zabawą karnawałową, która miała miejsce 7 lutego. Prowadził ją po raz kolejny nasz absolwent Robert Wiktorowski, a główną atrakcją podczas zabawy był konkurs tańca, zwycięzcy którego ogłoszeni zostali królem i królową balu. Byli to Ola Cisowska i Wojtek Słaby.
W tym samym dniu odbył się apel podsumowujący pracę SU w I półroczu, podczas którego wręczono uczniom oraz klasom dyplomy i nagrody.
W lutym tradycyjnie zorganizowano również pocztę walentynkową.
Z okazji „Dnia Kobiet” dziewczynki miały okazję podkreślić swoją kobiecość poprzez włożenie w tym dniu spódnicy, co zwalniało je z odpowiedzi ustnych i niezapowiedzianych kartkówek.
Z racji pierwszego dnia wiosny odbył się konkurs na plakat przedstawiający interpretację wybranego przysłowia związanego z wiosną. Ponadto poszczególne klasy gimnazjalne ubierały się w tym dniu w wylosowanym przez przewodniczących stylu.
W maju ogłoszono konkurs na plakat promujący naukę języków obcych - wygrała go Agnieszka Czop z kl. IIb. Przeprowadzono również akcję pt. „STOP przemocy w sieci”, w ramach której poszczególne klasy przygotowywały wiersze skłaniające do refleksji na temat cyberprzemocy. Wiersze wykonane przez uczniów wywieszone zostały na gazetce SU.
6 czerwca odbył się apel, podczas którego podsumowano pracę SU w II półroczu oraz przedstawiono wyniki konkursu „Klasa z klasą”. W konkursie zwyciężyła klasa, która uzbierała za cały rok największą liczbę punktów za zachowanie ( najmniej punktów ujemnych), aktywność (najwięcej punktów dodatnich) oraz udział w poszczególnych konkursach i akcjach. Zwycięska klasa (IIIa) otrzymała nagrodę w postaci tzw. „maratonu filmowego”. Również „najgrzeczniejsze klasy”, czyli te, które uzyskały najmniej punktów ujemnych (IIIb i IIb) zostały nagrodzone.
Pod koniec roku szkolnego przygotowano gazetkę przedstawiającą uczniów tegorocznych klas trzecich, którzy wyróżniali się w okresie nauki w gimnazjum pod względem wyników w nauce i/lub aktywności w pracy na rzecz szkoły.

001.jpg 002.jpg 003.jpg 004.jpg 005.jpg 006.jpg 007.jpg 008.jpg

Michał Zając z klasy 6a jako ministrant towarzyszył księdzu podczas wizyty duszpasterskiej u mieszkanki Ubiadu. Skromne warunki życia i sytuacja kobiety poruszyły serce chłopca, który postanowił jej pomóc. Zdecydował się oddać na ten cel pieniądze otrzymane podczas kolędy. Po rozmowie z panią wicedyrektor zorganizował na terenie szkoły sprzedaż ciast, które piekł on i jego koledzy wraz z rodzicami. Szukał również innych sposobów pomocy i starał się zaangażować jak najwięcej osób. W sumie uzbierano 380 zł. Za zebrane pieniądze została zakupiona żywność i środki czystości, a także pościel i ręczniki, które Michał i jego mama wraz z panią wicedyrektor zawieźli do pani z Ubiadu.
Tylko tyle. A może aż tyle. Bo to co nas najbardziej porusza w tej historii, to postawa chłopca tak różna od tej prezentowanej przez media i portale społecznościowe. Michał nie zawahał się przed udzieleniem pomocy. Co więcej, nie ograniczył się tylko do oddania swoich pieniędzy, szukał sposobów żeby zgromadzić więcej środków i poprawić sytuację kobiety. Był nawet gotów robić zbiórkę na nowy dach i podłogę, lecz okazało się, że aż taka pomoc nie jest potrzebna. Bezinteresowność chłopca, jego wrażliwość, zaangażowanie i ofiarność zasługują na podziw. I niezmiernie nas cieszą, że takich uczniów mamy w swojej szkole.
Pragniemy jednocześnie podkreślić, że od początku akcji szkoła była w stałym kontakcie z parafialnym oddziałem Caritas, który opiekuje się panią z Ubiadu, ofiarując m.in. paczki na święta. Konsultowano sposób pomocy, a potem ustalano listę zakupów, żeby produkty, które do niej trafią były faktycznie potrzebne. Warunki mieszkaniowe, chociaż skromne, nie wymagały większych napraw. Panie z Caritasu podkreślają, że samotna kobieta może liczyć również na stałą pomoc sąsiadów, którzy pomagają jej w codziennych sprawach. Od poniedziałku do piątku jest wożona do Domu Pomocy Społecznej w Zbyszycach, gdzie jada posiłki i ma zapewnioną opiekę. Co jakiś czas odwiedza ją również syn, który choć mieszka daleko, dba o to, by matce nie zabrakło np. drewna na opał. Do tych osób i instytucji dołączył również Michał. Zobaczył – pomógł. I to jest piękne.

Godło

Dobra Szkoła - reforma MEN

logo

Zegar

Certyfikat

logo cert

Ciasteczka

Ta strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.

Czytaj więcej...

Pogoda

Licznik odwiedzin

0581024
Dzisiaj
W tym tygodniu
W tym miesiącu
Łącznie
207
1535
7419
581024

Twoje IP: 18.205.246.238
2019-01-17 07:57